About Us

Sky Wolf Studios is an Istanbul based design company, founded in 2010. As Sky Wolf Studios, we are passionate for originality and a keen ability to apply our imagination to meet the needs of our clients. Our company focused mainly on mobile applications and web site design. We also love 3D works, motions and print works. We design and develop attractive and functional solutions of all sizes.

Sky Wolf Studios, 2010 yılında kurulan İstanbul merkezli bir tasarım şirketidir. Sky Wolf Studios olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için özgün işler yapmakta tutkulu ve istekliyiz. Önceliğimiz, iş ne olursa olsun, çekici ve işlevsel çözümler tasarlamak ve geliştirmektir. Firmamız mobil uygulamalar ve web sitesi tasarımı üzerinde yoğunlaşmış olmakla birlikte, ayrıca 3 boyutlu, basılı ve dijital işler yapmayı da seviyoruz.

Who is Sky Wolf Studios?

Our Company
Our company consists of a team of 3 people. Our team offers a vibrant hub of creative thinkers and designers. We relish the opportunity to surprise and captivate our customers with a wealth of innovative ideas and forward-thinking concepts. Our projects not only look good, they offer user – friendly interaction, accessibility and functionality.

Şirketimiz kendi dalında uzmanlaşmış 3 kişilik bir ekipden oluşmaktadır. Ekip olarak, yeni akımları sürekli takip eder, yenilikçi fikir ve kavramları kullanarak müşterilerimize sunarız. Projelerimiz iyi görünmekle kalmayıp, kullanıcı dostu etkileşim, erişilebilirlik ve işlevsellik sunar.

What We Believe?
We believe that, a new website or design project or even mobile application doesn’t need to cost the earth. We will talk truly with you about your budget and come up with a brilliant and affordable solution whatever your budget.

Bizler, yeni bir internet sitesinin, tasarım projesinin ya da bir mobil uygulamanın çok pahalı olması gerektiğine inanmıyoruz. Biz, bütçeniz doğrultusunda sizinle konuşup, size en uygun ve yaratıcı çözümü sunacağımıza inanıyoruz.

How We Work?
After customer wants to work with us. We make a pre-meeting about the scope of the work and their deadline expectations from us. After that, we send our customer an e-mail about the job offer with the price and the delivery date of the work.

If our offer is accepted, we make a comprehensive pre-meeting related to the business and the customer’s requests and expectations for to collect as much information as possible.

After, pre-payment is done, we start to work according to customer’s requests. As we have stated our offer by date, we send an e-mail to the customer our first presentation about the work. *If our customer requested, we can do meeting also.

If we get positive results from our first meeting, we can continue to our project to finalize the work.

At the end of the work, we deliver the project files after we take the rest of the our payment.

Müşteri bizimle çalışmak istediğini söyledikden sonra, bir ön toplantı ile işin kapsamını ve bizden beklenen işin bitiş zamanını öğreniriz. Adından fiyat ve işin teslim tarihini içeren bir iş teklifini yollarız.

Teklifimiz kabul olursa, iş ile ilgili olarak kapsamlı bir ön toplantı yapar ve müşterinin beklenti ve istekleri konusunda olabildiğince çok bilgi toplarız.

Ön ödeme yapıldıkdan sonra, müşterinin istekleri doğrultusunda işe başlarız. Teklifimizde belirtmiş olduğumuz tarihe göre de ilk sunumumuzu e-posta yolu ile müşteriye bildiririz. *İsteğe göre toplantı da yapabiliriz.

İlk toplantımız olumlu sonuçlanırsa, toplantıdanda da yola çıkarak işe son şeklini vermek için çalışmaya devam ederiz.

İş bitiminde ödemenin ardından bizden istenilenleri proje dosyası şeklinde teslim ederiz.

Our Skills

  • Mobile Application Design & Development
  • Web Site Design & Development
  • Corporate Identity Design
  • CMS Optimization
  • Motion Design
  • 3D Modeling & Animation
  • Compositing